Starostlivosť o perly a šperky s perlami

   Väčšina šperkov z perál je tak vzácna, že je veľmi dôležité, aby ste sa o ne dôkladne starali. Bola by veľká škoda zanedbávať tak krásne šperky. Tieto kráľovné kameňov sú ale citlivé na rôzne vonkajšie vplyvy.

   Perly sú prírodného pôvodu a obsahujú cca 2 % vody, čiže musia byť vystavené určitému množstvu vlhkosti, ktoré im poskytuje práve ľudské telo. Kozmetiku, parfémy a spreje aplikujte vždy pred okrášlením sa perlovými šperkami. Je dôležité nedopustiť, aby perly prišli do kontaktu s akýmikoľvek agresívnym látkami. Niektoré ženy majú kyslejšiu Ph pokožky. Ak zostane na perlách kožný výlučok soli z potu a mastnota, za určitý čas sa zničí ich lesk. Východisko? Jednoduché. Noste perly tak často, ako chcete, ale pred odložením ich utrite suchou alebo vlhkou jemnou handričkou. Môžete použiť aj kvapku olivového oleja, ktorý pomáha udržať lesk perál.

   Na čistenie perál nikdy nepoužívajte zubné kefky alebo iné abrazívne materiály. Rovnako sa vyhnite čisteniu ultrazvukom, pretože vibrácie môžu perly poškodiť a perla môže dokonca prasknúť. Nepoužívajte čistenie parou ani chemické prostriedky.

   Okrem toho, že perly majú menšiu tvrdosť ako ostatné vzácne kamene a kovania šperkov, ľahko sa poškodia pôsobením chemických látok ako napríklad ocot, citrónová šťava, sóda bikarbóna, saponáty, bielidlá, čistiace prášky, chlór, mydlá.... .

   Tieto látky môžu preniknúť aj do vnútra perly v mieste navŕtania pre navlečenie, a majú za následok vysušenie, skrehnutie navŕtaných okrajov a stratu lesku perál, aj keď ich z povrchu odstránite.

   Nenoste perlové šperky, ak je hodvábna niť na ktorej sú perly navlečené mokrá. Niť sa ľahšie natiahne, zväčší sa vzdialenosť medzi perlami, zníži sa funkčnosť uzlíkov a na niť sa ľahšie nachytajú nečistoty, ktoré je ťažké odstrániť. Uzlíky medzi perlami pomáhajú nielen v bezpečnosti pri roztrhnutí a krajšiemu vzhľadu, ale bránia prílišnému treniu perál medzi sebou a tým aj poškodzovaniu ich povrchu.

   Šperky nenoste pri výkone ťažkých prác, v prašnom prostredí a v prostredí s agresívnymi výparmi a pred kúpaním alebo sprchovaním ich odložte. Šperky s kameňmi a perlami nenamáčajte vo vode a saponátoch. Nekúpte sa so šperkami v minerálnych prameňoch. Strieborné šperky reagujú na rôzne chemické prostriedky sčernaním. Sčernanie striebra môže spôsobiť aj reakcia tela a agresívneho potu.

   Pamätajte, že šperky z perál sú veľmi jemné a styk s ostrými alebo drsnými materiálmi môže poškriabať ich povrch. Neuschovávajte ich preto spolu s iným šperkami, najmä nie s takými, kde sú zasadené prírodné alebo syntetické drahokamy. Náhrdelníky a náramky z perál navlečené a uzlíkované na hodvábnej niti skladujte položené a nie zavesené, aby sa zabránilo nadmernému natiahnutiu pôsobením vlastnej hmotnosti šperkov. Neskladujte perly vo veľmi suchej miestnosti, ani v trezore. Väčšina bezpečnostných trezorov má veľmi suchý vzduch a pri dlhodobom skladovaní môže perly poškodiť. Aj pri skladovaní treba perlám dopriať trocha vlhkosti a neukladať ich do materiálov, ktoré vlhkosť sajú. Perly môžu dokonca prasknúť, ak sú uložené v príliš suchom prostredí. Ak sa perly nenosia dlhšiu dobu, v pravidelných intervaloch by mali byť pretreté mäkkou handričkou namočenou v čistej chladnej vode.

   Neodkladajte šperky do blízkostí vecí obsahujúcich síru, gumu alebo lepidlo. U plochých, lisovaných alebo pletených retiazok sa vyvarujte ostrému ohybu a pred spaním ich vždy odkladajte. U špeciálne upravovaných šperkov (napr. pieskovaním, matovaním, rhódiovaním, pozlátením ...) dochádza denným nosením k ošúchaniu, čo sa nepovažuje za chybu šperku.

   Perla je citlivá na teplo. Pri veľkom zahriatí stráca farbu a lesk, preto zabráňte vystaveniu perlových šperkov vysokým teplotám.

   Šperky z perál dávajte čas od času preuzlíkovať profesionálnemu klenotníkovi podľa toho ako často ich nosíte a podľa stavu hodvábnej nite a uzlíkov na šperkoch. Uistite sa, či sa klenotník špecializuje na perly a používa hodvábne nite alebo nylonové vlákna, ktoré sú na tieto šperky určené.

   Ak sa budete riadiť týmito jednoduchými pravidlami, vaše perlové šperky vydržia celý život a môžu byť darované ďalším generáciám.
 
© 2019 - www.perly.sk - All right reserved. - Created by Hore