Jantár

Základné informácie

Jantár je fosílna živica produkovaná borovicami a inými ihličnatými stromami, ktoré rástli v severnej Európe asi pred 50 miliónmi rokov. V časoch, keď sa podnebie oteplilo sa z ihličnatých stromov pri akomkoľvek narušení kôry začali vylučovať veľké množstvá živice. Vzhľadom k rôznym obdobiam a procesom živica prešla viacerými zmenami a vznikol materiál (jantár), ktorý sa pôvodnej živici už nepodobal. Pôvodná vrstva jantáru je pokrytá usadeninami a prežíva až do dnešných dní. Je to pevný organický drahokam, ktorý bol používaný ako ozdoba po tisíce rokov, a to najmä okolo Baltského mora v Európe. Baltický jantár bol v minulosti jedným z prvých vyvážaných tovarov z tejto oblasti pre výmenný obchod s korením, soľou a kovmi.
 

Tento organický materiál je prekvapivo ľahký a fascinuje svojimi rôznymi farbami, vysokým indexom lomu, najmä prostredníctvom reflexných inklúzií, a leskom po vyleštení. Charakteristickými farbami sú žltá a hnedá, avšak pôsobením zvyškov dreva, vzduchových bublín a rastlinnými zvyškami vznikajú rôzne farby ako červená, tmavo zelená, čierna alebo dokonca modré odtiene. Jantár sa vyznačuje veľkou škálou farieb - približne 250 odtieňov a nie vždy je jednofarebný. Jedinečná je kombinácia dvoch alebo viacerých farieb a odtieňov.
 

Osobitný význam sa prikladá jantáru s uzavretými živočíšnymi organizmami (inklúziami). Doteraz bolo takto nájdených asi 3000 druhov živočíchov, z ktorých 10-15 % existujúcich druhov sa odvtedy nevyvinulo. Väčšina hmyzu je dokonale zachovaná vo vnútri. Nájdeme medzi nimi väčšinou hmyz obývajúci les - vodný hmyz sa tam málokedy zachytil a väčšie druhy dokázali uniknúť. Okrem pavúkov v jantári nachádzame jemné pásy s časticami dreva, alebo kvapky rosy. Úlomky rastlín, ktoré sa nachádzajú v jantári sú najčastejšie malé listy, ihličie, kvety a ich časti, niekedy malé vetvičky a plody, peľ.
 

Chemické prvkové zloženie jantáru pozostáva z uhlíka, vodíka a kyslíka. Z tohto dôvodu sa tieto kamene dajú ľahko zapáliť, horia čadivým plameňom a produkujú aromatickú vôňu. Čím väčšie kusy jantáru, tým sú vzácnejšie. Najväčší známy kus je oranžovej farby, je dlhý 47 cm a váži 9,817 kg. Nachádza sa v múzeu prírodných vied v Berlíne.
 

Jantár v medicíne

Baltický jantár je jedným z najstarších a najcennejších drahých kameňov s liečivými účinkami na svete. V oblasti Baltského mora sa nachádza až 90% jantáru na svete. V Grécku a Rímskej ríši bol jantár vysoko cenený a volal sa "zlato severu". Známy Hippokrates (460 - 377 pred Kr.), považovaný za jedného z najvýznamnejších lekárov všetkých čias, ktorý položil základy niekoľkým odborom medicíny, zaznamenal vo svojich lekárskych prácach liečivé vlastnosti a metódy využitia baltického jantáru. V starovekom Ríme sa používal jantár v medicíne ako ochrana pred rôznymi chorobami. Plinius, tiež lekár z čias Ríma zaznamenal, že rímske sedliačky nosili jantárové medailóniky nie iba pre krásu, ale aj ako liek na zdurené uzliny, zapálené hrdlo a podnebie. Jantár sa používal pri liečení strumy a iných chorôb krku (ako náhrdelník). V stredoveku sa jantárové šperky dokonca nosili na liečenie žltačky. Okrem toho sa jantár v minulosti nosil aj ako silný imunologický „prostriedok". Externe sa aplikoval na zastavenie krvácania. Bol obľúbeným ochranným kameňom pohanov a používal sa na pritiahnutie lásky do života toho, kto ho nosil. Albert Veľký, nemecký filozof, teológ a prírodovedec, člen dominikánskeho rádu, doctor universalis a učiteľ Tomáša Akvinského označil jantár za najefektívnejší liek v tých časoch. V Litve a v cárskom Rusku opatrovateľky detí museli nosiť jantárové náhrdelníky, ktoré ich aj bábätká ochraňovali pred chorobami.
 

Hlavnou zložkou pôsobiacou na zdravie, ktorú jantár obsahuje je kyselina jantárová. Kyselinu jantárovú analyzoval priekopník modernej bakteriológie a držiteľ nobelovej ceny Róbert Koch. Baltická kyselina jantárová pôvodne chránila rastliny proti vírusom, pôsobila ako antibiotikum, ako látka, ktorá hojila rany. Baltický jantár obsahuje 3 -8 % kyseliny jantárovej, ktorá je vedecky preskúmanou liečebnou látkou používanou v dnešnej medicíne.
 

Dnešný vedecký výskum dokazuje takisto, že kyselina jantárová má veľmi pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Posilňuje telo, zlepšuje imunitu, správny chod chemicky procesov a taktiež vyváženosť kyselín. Jantár je prírodné analgetikum a má protizápalové vlastnosti a tiež pomáha pri bolesti. Jantár sa na pokožke zohrieva, pričom teplo spôsobuje, že sa z jantáru uvoľňujú kúsky liečivých olejov. Je to silný antioxidant, ktorý pomáha v boji proti toxickým voľným radikálom a poruchám srdcového rytmu a zabraňuje vyčerpaniu energetických orgánov vrátane mozgu, zvyšuje pozornosť, posilňuje vedomie a významne redukuje negatívne účinky stresu na organizmus.
 

V dnešnej dobe vyrábame desiatky účinných liekov najmä v USA a Rusku, ktoré obsahujú kyselinu jantárovú. Dôležitú hodnotu majú farmaceutiká na prevenciu proti starnutiu ľudských buniek. Preto sa táto kyselina vedecky nazýva moderným elixírom mladosti. Kyselina jantárová je tiež hodnotná pre športovcov. Doktor Veniamin Khazanov z RAS z Inštitútu Farmakológie vo vedeckom centre v Tomsku napísal: „ Pre starých ľudí je kyselina jantárová nevyhnutná. Je schopná obnovovať energetickú vyváženosť na bunkovej úrovni a takto znovu získať mladistvú energiu." Tiež vyhlásil, že výsledky potvrdili rovnakú alebo ešte lepšiu pomoc pre organizmus ako priemyselné lieky a za výrazne nižšiu cenu.

Prírodná energia z jantáru regeneruje imunitný systém. Moderný výskum potvrdil, že sa môžeme proti negatívnemu vplyvu elektrických zariadení (rádiá, televízory, mikrovlnky, počítače ...) chrániť tým, že sa „ochránime" baltickým jantárom a môžeme nosiť napr. jantárové šperky. Zohriaty jantár mení ionizáciu a pozitívne ovplyvňuje naše psychické rozpoloženie a obnovuje porušené elektrostatické pole.
 

V alternatívnej medicíne sa zaužíva, že vďaka transmutačným schopnostiam pomáha jantár telu, aby sa vyliečilo samo - premieňa negatívnu energiu na pozitívnu, ukľudňuje nervy, pomáha pri problémoch s trávením, žalúdkom, slezinou, obličkami, pečeňou a pri problémoch s kožou, ktoré sú zapríčinené zlým metabolizmom. Pomáha pri problémoch s kĺbmi, posilňuje sliznice, urýchľuje hojenie rán a znižuje u malých detí bolesti, keď sa im prerezávajú zuby. Aj dospelým pomáha pri odhalených zubných krčkoch a pri zápaloch ústnej dutiny. Očisťuje celé telo. Vyťahuje z tela choroby. Chráni pred urieknutím, pred "zlým pohľadom, podporuje spontánnosť a povzbudzuje radosť zo života. Je to výborný kameň pre ľudí, ktorí sa priveľmi starostia. Vďaka jantáru vieme oživiť svoje vnútorné sily a používať ich s rozvahou.
 

Ako rozoznať pravý jantár od napodobenín?

1. Pár kvapiek acetónu alebo alkoholu naneste na povrch testovanej vzorky. Kopál teda (nevyzretá živica) aj plastová napodobenina sa rozpúšťa. Ak je povrch lepkavý alebo poškodí zlatistú farbu, je to napodobenina. Pravý jantár zostane nepoškodený.
 

2. Test s ohňom. Jantár sa neroztopí, ale vyhorí ako kadidlo, preto sa na tento účel v minulosti používal (vonia príjemne po živici). Kopál (pri horení môže voňať podobne ako jantár) sa topí rovnako ako plast, ten však zanecháva nepríjemný zápach.
 

3. Test so slanou vodou v pomere 1 diel soli rozpustenej v 2 dieloch vody. Jantár pláva na povrchu (v minulosti ho ľudia nachádzali na pobrežiach, kde sa dostal väčšinou po búrke z dna mora) zatiaľ čo plast a kopál sa potopia.
 

4. Test s UV lampou. Jantár aj kopál fosforeskuje bledomodrou farbou pod UV lampou na rozdiel od plastu.
 

5. Pravý jantár dôsledkom starnutia vykazuje na povrchu jemné pavučinové trhlinky, plast nie.
 

Starostlivosť o šperky z jantáru

Odkladajte šperky do originálneho obalu alebo do zamatového vrecúška. Príležitostne pretrite mäkkou handričkou, čo obnoví pôvodný lesk. Vyhnite sa aplikácii chemických látok, ako sú parfémy a lak na vlasy, rovnako aj priamemu slnečnému žiareniu.
 

Upozornenia a odporúčania

Jantár sa nesmie vystavovať pôsobeniu vysokých teplôt ani pôsobeniu silných čistiacich prostriedkov! Jantár je najlepšie nosiť často a počas dlhého obdobia. Jantár absorbuje negatívne energie, preto ho treba pravidelne čistiť a vybíjať pod tečúcou vodou. Jantár sa nabíja na kryštálovom zhluku. Nikdy ho nenabíjajme na slnku a nevystavujme po dlhú dobu pôsobeniu slnka!

© 2019 - www.perly.sk - All right reserved. - Created by Hore