Perly - história

   Perly........ odjakživa známe ako kráľovné kameňov. Vždy boli jedným z ukazovateľov hojnosti a moci. Perly boli cenené kvôli ich magickej kráse kráľmi aj obyčajnými ľuďmi. Boli známe a cenené v mnohých kultúrach už v dávnej histórii.
 

   Už v rokoch 2300 pred Kristom boli nájdené čínske záznamy, v ktorých sa písalo, že perly boli používané ako cenné majetky a dary. V hinduistických listinách z Indie boli perly spájané s Mesiacom a boli symbolom lásky a čistoty. V jednej časti sa dokonca píše, že prvú perlu objavil boh Krišna a daroval ju svojej dcére v deň jej svadby. Historické záznamy taktiež poukazujú, že v starovekom Egypte sa perly používali tiež na dekoratívne účely.
 

   Najslávnejšia udalosť týkajúca sa perál v Rímskej histórii je banket organizovaný Kleopatrou, poslednou Egyptskou kráľovnou, pre vodcu Rímskej ríše Marka Antónia. Podstatou príbehu je Kleopatrina stávka s Markom Antóniom, že dokáže prijať v jedinom pokrme bohatstvo celého národa. Keďže Markus Antónius nevidel v ponuke jedál pred ním nič neobyčajné, kľudne sa stavil. V zápätí si Kleopatra zložila jej perlové náušníce v hodnote 10 miliónov sesterciov (ekvivalent 453 kg zlata) a vhodila ich do pohára s vínom. Perly sa v silne kyslom roztoku rozpustili, Kleopatra vypila víno a stávku vyhrala.
 

Banquet of Marc Anthony and Cleopatra

Banket Marka Antónia a Kleopatry  
 

   Rimania perly vysoko oceňovali ako symbol bohatstva a prestíže natoľko, že zakazovali nosiť perly tým, ktorý si ich nezaslúžili. Generáli platili svojim vojakom pri vstupe do armády takisto perlami. Posielali veľa zlata do Indie na výmenu za perly ako vyvážený a seriózny obchod proti zoslabeniu ekonomiky a zabezpečenie ďalšieho rozvoja. Marco Polo tiež o perlách písal na jeho výpravách. Povestná milovníčka perál bola Anglická kráľovná Elizabeth prvá a Jacqueline Kennedy.
 

  V arabských národoch sa Islamská tradícia spája s vysokou hodnotou perál, ktorá je opísaná v Koráne ako jeden z najväčších pokladov nájdených v raji a perla sama sa stala symbolom dokonalosti.
 

   Starí Gréci verili, že perly by mali byť neoddeliteľnou súčasťou svadieb. Verili, že perly prinášajú lásku nielen novomanželom, ale aj všetkým svadobným hosťom, ktorí boli perlami ozdobení. Rannokresťanskí pisári zanechali tiež svedectvá o perlách. Spolu s Pannou Máriou a Ježišom hovorili o hodnote a význame perál. Povestné sú aj riadky nájdené v Biblii, ktoré upozorňujú darebákov čo falšujú perly a predávajú miesto nich obyčajné kamene alebo iné napodobeniny, že budú väznení a spolu s nimi aj tí, ktorí im pomáhajú a nevážia si krásu a hodnoty pravých perál.
 

   Španieli používali otrokov na potápanie a lov perál na pobrežiach Tichého a Atlantického oceánu strednej Ameriky. Francúzski bádatelia zase hľadali amerických domorodcov, ktorí nosili perly. Tak ako križiacki dobyvatelia aj kresťanskí pútnici po celom svete uznávali jedinečnosť a krásu perál.
 

   Popularita perál v rokoch 1524-1658 bola známa ako éra perál v Európe.

© 2022 - www.perly.sk - All right reserved. - Created by Hore