Cena perál - faktory hodnotenia a kvality perál

Hodnota a cena perál záleží predovšetkým na type perál v závislosti na druhu, ktorý perly produkuje (sladkovodné, morské akoya, tahitské, juhomorské), na okolnostiach vzniku perly (prírodná, kultivovaná, umelá) a ďalej na jednotlivých vlastnostiach resp. parametroch (veľkosť, tvar, čistota povrchu, lesk a v neposlednom rade aj farba perál).
 

Podľa druhu perál sú najviac hodnotené juhomorské perly, nasledujú tahitské, morské akoya a sladkovodné perly. Toto platí pri porovnateľných ostatných parametroch. Ak ale ostatné parametre nie sú rovnaké, potom sa môže stať, že napríklad veľká sladkovodná perla vysokej kvality môže mať vyššiu cenu ako juhomorská perla s nízkou kvalitou.
 

Ak hodnotíme podľa pôvodu, najvzácnejšie sú prírodné perly - v súčasnosti sa už takmer nepredávajú, pretože náklady na ich získanie (je ich veľmi málo) ďaleko prevyšujú náklady na pestovanie perál (kultivované perly), navyše pravdepodobnosť vzniku veľmi kvalitnej prírodnej perly je veľmi nízka v porovnaní s kultivovanými perlami. Niektorí predajcovia uvádzajú, že predávajú prírodné perly. Ak sa rozhodnete pre tieto perly, určite si vypýtajte k perlám certifikát od znalca, kde je jednoznačne uvedené, že perly nie sú kultivované. Najviac predávané a používané v šperkoch sú kultivované perly - ich cena v porovnaní je niekoľkonásobne nižšia ako pri prírodných perlách porovnateľnej kvality. Umelé perly sú najmenej hodnotené, aj keď aj v tomto prípade môže byť veľká umelá perla hodnotnejšia ako malá sladkovodná kultivovaná. 
 

Veľkosť perál

   Kritériom veľkosti perál je ich priemer v milimetroch. Niektoré perly môžu byť menšie než 1 mm, kým perly južných morí môžu dosiahnuť až viac ako 30 mm. Ak sú všetky faktory kvality rovnaké, potom rozhodujúci faktor ceny pri jednom druhu perál je ich veľkosť. Rozdiel veľkosti už 1 milimeter môže znamenať rozdiel v cene aj 100%. Pre každý typ perál sú bežné iné veľkosti. Najväčšie ustrice produkujú najväčšie perly. Preto sú perly južných morí a tahitské perly väčšie ako akoya a sladkovodné perly. Perly tých najväčších veľkostí mávajú obyčajne veľmi nedokonalý tvar. V krajinách, kde sú perly bežnými šperkami sa veľkosť perál vyberá podľa veku a spoločenského postavenia. Mladé jednoduchšie ženy si napríklad kupujú perly veľkosti cca 6,5-7 mm a staršie dámy, ktoré majú rady luxus a sú už postavené vyššie v spoločenskom rebríčku, kupujú perly veľkosti od 9 mm. Ak by takáto žena nosila náhrdelník napr. zo 6 mm perál, bolo by to pre ňu nedôstojné..... .
 

Tvar perál

   Hodnota a cena perál je veľmi závislá na ich tvare. Dokonale guľaté perly sú veľmi vzácne. Tvar perál môže byť rôzny – od dokonale guľatej cez tvar vajcovitý, hruškovitý, tvar kvapky, tvar polgule, tvar mince až po všelijaké nepravidelné tvary. Čím nedokonalejší je tvar perly, tým je hodnota nižšia. Ak je perla dokonale guľatá s nízkym leskom, jej cena je vyššia ako cena perly oválnej s vysokým leskom. Dokonale guľaté perly je veľmi ťažko nájsť a to ich robí vzácnymi. Ale naproti tomu na niektoré typy šperkov ako sú náušnice, prstene, prívesky.....sú používanejšie perly oválne, tvaru polgule alebo kvapky. Tieto tvary sú pre takéto typ šperkov zaujímavejšie.
 

Povrch perál

   Čistota a hladkosť povrchu perál je tak isto veľmi dôležitá vlastnosť pri oceňovaní perál. Často, keď perla vzniká v ustrici, nie je vytvorený povrch hladký a je pokrytý rôznymi škvrnami, hrčkami, jamkami a trhlinami. Perly sú ohodnocované potom podľa toho, koľko viditeľných chýb je na povrchu. Tieto nedokonalosti môžu byť malé a nenápadné alebo celkom veľké a zreteľné. Rovnako ako diamanty aj perly sú hodnotené podľa kazov. Avšak vysoký lesk alebo miesta vŕtania perál môžu dokonale ukryť chyby povrchu. Naproti tomu podľa malých chybičiek povrchu sa dá rozpoznať, že perla nie je falzifikát a malé zanedbateľné chybičky dokážu príjemne znížiť celkovú cenu šperku bez toho, aby boli pri nosení viditeľné. Nájsť perlu bez povrchových chýb je veľmi vzácne a jej cena môže byť astronomická. Každá perla vzniká vnútri živého organizmu a rovnako ako ľudské telo, žiadne dve perly nie sú 100% rovnaké a odlišujú sa práve takýmito nepresnosťami.
 

Lesk perál

   Kvalita perlete perál ide ruka v ruke s ich leskom. Lesk perál je ich schopnosť odrážať svetlo. Slabý lesk perál sa javí mliečnym alebo kriedovým povrchom. Perly s vysokým leskom odrážajú svetlo veľmi dobre - podobne ako zrkadlo. Čím ostrejší odraz sa dá vidieť na povrchu perly, tým je perleť lesklejšia a kvalita perlete je vyššia. Perly južných morí a tahitské perly majú obyčajne vyšší lesk ako sladkovodné perly. Lesk perál sa obyčajne rozdeľuje do troch základných skupín: výborný lesk, dobrý a slabý. Lesk perál je tak isto veľmi dôležitá vlastnosť pri hodnotení perál. Jeho kvalita záleží na rôznych faktoroch ako sú zdravie materskej ustrice, prostredie v ktorom ustrica žije, čas rastu perly v ustrici, druh ustrice, množstvo škodcov......... . Vo všeobecnosti platí, že iba hrubá vrstva perlete môže produkovať vysoký lesk.
 

Farba perál

   Perly sú vytvárané vo všetkých spektrách farieb od bielej po čiernu a vo všetkých odtieňoch medzi nimi. Je veľmi dôležité rozlišovať pojmy farba perly a odtieň perly (nádych). Napríklad prirodzená biela farba perly môže byť s nádychom ružovej, sivej, modrej..... . Tak isto čierna perla môže mať nádych modrej, zelenej, fialovej, hnedej..... .
 

  Perly sa kvôli farebným variáciám a záujmu o takéto perly môžu hĺbkovo dofarbovať všemožnými aj neprirodzenými farbami (väčšinou sladkovodné perly). Takéto šperky sa potom môžu nosiť k oblečeniu akejkoľvek farby najmä v letnom období. V posledných rokoch sa umelo dofarbujú alebo ožarujú z bielej na čiernu aj akoya perly, a to vtedy, ak chce niekto čierne morské perly bez zvlášť veľkej investície za tahitské perly.

 

Stupnice kvality

Pri perlách existuje viac stupníc hodnotenia kvality v závislosti na krajine pôvodu perál, alebo krajine predajcu. My používame stupnicu hodnotenia perál A až AAA kde AAA je najvyššia kvalita. Medzistupne sa označujú znamienkom +, čiže A, A+, AA, AA+, AAA. Niektorí predajcovia používajú stupnicu A až AAAAA alebo až AAAAAA (väčšinou Čína) v mnohých prípadoch z dôvodu "zavádzania" neznalého zákazníka, ktorý pozná len pôvodnú A-AAA stupnicu. Ak tento povedzme predajca z Číny uvedie kvalitu AAA, potom v našom hodnotení by to bola kvalita A+ až AA. Preto si pri kúpe perál treba dávať pozor aký rozsah stupňov kvality konkrétny predajca používa. Ďalšia stupnica, ktorá sa používa väčšinou v Amerike je stupnica A - D, kde A je najvyššia kvalita. Pred kúpou odporúčame ak je to len trochu možné porovnať kvality perál rôznych predajcov fyzicky, urobiť si prehľad a až následne nakupovať konkrétny šperk aby ste predišli sklamaniam.

© 2019 - www.perly.sk - All right reserved. - Created by Hore