Ako rozpoznať pravé perly

Existuje viac spôsobov. Aj keď na prvý pohľad môžu umelé a pravé perly vyzerať úplne na rovnaké, pomôžeme vám naučiť sa tieto rozdiely rozoznať.

Niektorí predajcovia odporúčajú skúmať perly vizuálne predovšetkým tvar, lesk, povrchové chyby perál.... –áno, môžete to urobiť ako prvý krok, no táto metóda vám nezaručí 100% výsledok najmä ak ste v tejto oblasti laik. Pri porovnaní perál na náhrdelníku by mali umelé perly vyzerať rovnako, bez povrchových chýb, naproti tomu pravé perly by sa mali nepatrne líšiť tvarom, leskom aj chybičkami na povrchu. Z vlastnej skúsenosti poznám príklady, že veľa zákazníkov sa nechalo oklamať len “vďaka“ tejto metóde rozoznávania. V zahraničí, ale aj u nás na Slovensku sa predávajú umelé perly ktorým výrobcovia zámerne pri výrobe mierne zdeformujú tvar, prípadne pridajú na povrch akože prírodou vytvorenú nedokonalosť. A ak navyše predajca sám nerozozná tento „podfuk“, s kľudným svedomím vám predá umelé perly a bude tvrdiť, že sú pravé.

Naopak ak kupujete kvalitný šperk len s jednou perlou a nemáte ju s čím porovnať, prípadne kupujete sadu šperkov s 2 - 4 perlami v najvyššej kvalite, perly sa javia úplne rovnaké - dokonale okrúhle, bez jedinej chybičky na povrchu (napríklad naše perly v najdrahších šperkoch).

Spoľahlivejší spôsob určenia pravosti perly (perál) je jemné otretie perly o zub. Umelá perla vám bude po zube kĺzať – pocit porovnateľný s otretím plastu o zub, prípadne otretím nejakého lakovaného materiálu. Nebude to nepríjemný pocit. Ak potriete o zub pravú perlu primeranou silou (pri veľmi jemnom trení  takisto rozdiel nezistíte), budete mať pocit nepríjemný ako keby ste o zub treli malý kameň –budete cítiť trochu drsný povrch.

Najspoľahlivejší  spôsob(bez použitia kladiva) je ak potriete dve perly o seba takisto primeranou silou. Ak máte perly už doma, nie je problém – ak perly len kupujete, dávajte pozor aby vás predajca pri tejto skúške nevidel. Pri neprimerane veľkej sile, by sa mohol povrch perly poškodiť.

Umelé perly budú po sebe kĺzať ako keď o seba triete dve plastové korálky – pocit akoby boli naolejované. Povrch sa pri trení nemení – ostáva bez známok poškodenia, na povrchu sa neodiera perleť.

Pravé perly pri vzájomnom trení po sebe nekĺžu, sú akoby drsné – pocit ako keď o seba triete dva kamienky a navyše sa z povrchu perál odiera jemný prášok – perleť. Trieť treba naozaj primerane aby sa povrch perál nepoškodil.

No a ak stále nemáte istotu, zoberte si spomínané kladivo a porovnajte to čo vám vznikne po udretí na perlu s obrázkami na našom videu: https://www.youtube.com/watch?v=gKXRpbF7UE0
 
© 2019 - www.perly.sk - All right reserved. - Created by Hore