Ako kupovať perly a perlové šperky?

Pri perlách vyžadujte presný popis – druh perly, veľkosť, tvar, lesk, výskyt povrchových chýb navyše ak fotografia šperku v internetovom obchode je len ilustračná a vytvorená v nejakom grafickom programe. Viac o hodnotení perál tu: https://www.perly.sk/cena-peral-faktory-hodnotenia-a-kvality-peral. Pri náhrdelníkoch alebo náramkoch zo vzácnejších perál si všímajte, či má šperk medzi každou perlou uzlík a celkovú dĺžku. Nie je možné porovnávať cenu 40 cm náhrdelníka bez uzlíkov a 45 cm náhrdelníka s uzlíkmi pri rovnakej veľkosti a kvalite perál. Na dôveryhodnosti pridajú kladné referencie od spokojných zákazníkov, ktoré dobrý predajca pravidelne zverejňuje. Pri kombinácii perál so zlatom vyžadujte osobitne hmotnosť zlata a celkovú hmotnosť šperku (niektorí predajcovia uvádzajú hmotnosť šperku len celkovú (kov+ perly), čo je pre zákazníka dosť zavádzajúce. Pri šperkoch z lacnejších sladkovodných perál tvorí hodnotu šperku prevažne drahý kov.

Uvediem príklad:

Zákazník si chce kúpiť jednoduché napichovacie náušnice zo zlata s perlami.

Predajca č.1 má k fotografii (vytvorenej v grafickom programe - pekný obrázok dokonalých perál) na webovej stránke uvedenú informáciu: druh šperku - perlové náušnice v kombinácii so 14kt. zlatom, hmotnosť  2,50 gramu, cena 80 EUR.

Predajca č.2 má k fotografii náušníc (vytvorenej v grafickom programe - pekný obrázok dokonalých perál) uvedenú informáciu: druh šperku – sladkovodné perly  veľkosť  8 mm , kov - 14kt. zlato, hmotnosť  2,50 gramu, cena 100 EUR.

Predajca č.3 má k autentickej fotografii náušníc ( nemusí byť dokonalá ako fotografia vytvorená v grafickom programe) uvedenú informáciu: náušnice zo sladkovodných perál veľkosti 8-8,5 mm kvality AAA - okrúhly tvar, hladký povrch, vysoký lesk, kov - 14kt. zlato s hmotnosťou 0,80 gramu, cena 130 EUR.

Poďme sa na to pozrieť z bližšia.

 – fotografia aj cena náušníc u predajcu č. 1 je najzaujímavejšia. Ale pozor! V skutočnosti predajca č. 1 predáva umelé perly s minimálnou hmotnosťou zlata  – povedzme 0,40 gramu. (veľa predajcov dokonca aj značkových uvádza názov „perlové náušnice“ alebo „prívesok, prsteň s perlou“ pre šperky s umelými perlami a vedome „klame“ menej znalého zákazníka)

-predajca č.2 predáva naozaj sladkovodné perly ,ale predáva perly s nižšou kvalitou. Podľa obrázka vytvoreného v grafickom programe ani podľa popisu to nezistíte! Takže predáva povedzme 0,5 gramu zlata (čo sa bežne predáva za cca 30 EUR) a dve perly 8 mm v kvalite A (cca 10 EUR) za 100 EUR!

- predajca č.3 má vyfotené na webe autentické náušnice – perly nemusia vyzerať tak dokonale ako perly vytvorené v grafickom programe, najvyššia cena. Také náušnice menej znalý zákazník zo svojho výberu vylúči a neskúma podrobnosti vedúce k tvorbe výslednej ceny aj keď je opodstatnená a vzhľadom na kvalitu najprijateľnejšia.

Po uvedení príkladu môžete vidieť praktiky niektorých súčasných predajcov. Pri výbere buďte dôslední a opatrní a vyvarujete sa nepríjemným sklamaniam.

Dĺžka náramkov a náhrdelníkov z perál

Pri výbere dĺžky náramku nebudete mať problém. Základná informácia je obvod zápästia. Dĺžka náramkov ako aj náhrdelníkov býva uvedená vrátane uzáveru v natiahnutom stave (vystreté). Na čo si treba dávať pozor je veľkosť perál. Náramok z perál veľkosti  5 mm pri vystretej dĺžke 20 cm bude mať vnútorný obvod na ruke už len 18,4 cm a z perál veľkosti 9 mm to bude už len 17,2 cm. Ak nemáte istotu, kontaktujte nás.

Náhrdelníky podľa dĺžky môžeme rozdeliť do týchto typov:

Perlové náhrdelníky - dĺžky
Zámerne na ilustračnom obrázku neuvádzame dĺžky jednotlivých typov náhrdelníkov z dôvodu, že nie každý krk je rovnaký – v opise jednotlivých druhov nižšie sú orientačné dĺžky pre bežné postavy. 

„Golier“  - Collar

Ide o náhrdelník dlhý 25 až 33 cm, tesne obopínajúci krk. Často je vyhotovený z dvoch a viac radov perál. Je ideálny pre ženy, ktoré nosia rady košele a šaty s výstrihom do V alebo bez ramienok.

     perlový náhrdelník collarperlový náhrdelník collar 
 
„Obojok“   Choker

Náhrdelník je viazaný na dĺžku 35 až 41 cm a nosí sa voľnejšie okolo krku ako Golier. Tento klasický a univerzálny kúsok dodá jemnú eleganciu do Vášho pracovného dňa a rovnako zvýrazní  Vašu krásu pri neformálnej romantickej večery. Je vhodným doplnok k lodičkovému výstrihu či asymetrickým výstrihom, ktoré môže byť inak problém doplniť vhodným šperkom.

    perlový náhrdelník - chokerperlový náhrdelník - choker
 
„Princess“

Dĺžka tohto typu náhrdelníku je 43 až 48 cm. Patrí medzi najžiadanejšie a  klasicky vkusná dĺžka prispieva k vytvoreniu jemného vzhľadu. Je to tá najlepšia voľba v prípade, ak si budúca majiteľka nie je úplne istá výberom dĺžky.

perlový náhrdelník - princess    perlový náhrdelník - princess    perlový náhrdelník - princess
 
„Matinee“ 

Dĺžka je 50 až 60 cm. Ide zväčša o dve rôzne dlhé šnúry perál rovnakej veľkosti. Dobre doplní elegantné pracovné oblečenie a pridáva na profesionálnom vzhľade. Ako doplnok večerných šiat sprostredkuje pocit dôvery a luxusu.

perlový náhrdelník - matinee    perlový náhrdelník - matinee
 
„Opera“  

Náhrdelník dlhý 70 až 90 cm. Možno ho nosiť ako jediný doplnok k oblečeniu s vysoko položeným výstrihom. Ak ho stočíme do dvoch radov, môžeme ho nosiť ako dvojradový Obojok. Zviazaním  na krku alebo nad poprsím vytvoríte vintage štýl, ktorý je súčasným populárnym módnym trendom. Pôvodne sa táto dĺžka náhrdelníku nosila k večernému spoločenskému oblečeniu, ale dnes sa bežne kombinuje s ležérnym oblečením, ktorému dodáva sviežosť.

perlový náhrdelník - opera    perlový náhrdelník - opera    perlový náhrdelník - opera
 
„Šnúra“ Lariat, Rope

Náhrdelník dlhší ako 115 cm. Táto luxusná dĺžka môže byť tak elegantná ako aj sexy. Môže sa niekoľkonásobne stočiť a vytvoriť tak úchvatný mnohoradový náhrdelník typu Obojok.  Veľmi populárnym spôsobom ako nosiť náhrdelník typu Šnúra je jeho zviazanie a prehodenie cez rameno a takýmto spôsobom zvýrazní hlboký výstrih.

perlový náhrdelník - lariat, rope    perlový náhrdelník - lariat, rope    perlový náhrdelník - lariat, rope
 

Uzlíkované alebo neuzlíkované?


Náhrdelníky a náramky z perál dnes väčšina predajcov ponúka uzlíkované – tzn. medzi každou perlou je naviazaný uzlík, ktorý zabráni rozsypaniu perál z celého náhrdelníka pri náhodnom pretrhnutí. Druhým nemenej dôležitým dôvodom použitia uzlíkov je to, že uzlíky bránia prílišnému treniu perál medzi sebou a tým aj poškodzovaniu ich povrchu. V neposlednom rade je to krajší vzhľad šperku s uzlíkmi. Uzlíkovanie šperkov z perál je odborná a časovo náročná práca. Tieto šperky treba dať čas od času preuzlíkovať na novú niť podľa toho ako často ich nosíte a podľa stavu nite a uzlíkov profesionálnemu klenotníkovi, ktorý sa na perly špecializuje.  Výnimkou neuzlíkovaných môžu byť lacné náhrdelníky a náramky, pri ktorých by cena práce uzlíkovania mohla presiahnuť cenu celého neuzlíkovaného šperku.
 

Výber šperkov podľa rôznych aspektov


Výber šperku pre seba nie je až taký problém. Poznáte sa, viete čo Vám pristane, prípadne v čom sa dobre cítite. Horšie to je pri výbere šperkov pre niekoho, koho veľmi nepoznáte. Aj keď pri kúpe cez internetový obchod máte možnosť vrátiť šperk bez udania dôvodu do 14 pracovných dní od prevzatia , ponúkame Vám niekoľko tipov na výber toho najvhodnejšieho.
Všeobecne platí, že mohutnejšie šperky sa hodia "mohutnejším" ženám a jemnejšie tým subtilnejším. Pri šperkoch z perál platí, že veľkosť perál vyberáme podľa veku, postavy, ale aj spoločenského postavenia obdarovanej osoby. Malé perly do 6-7mm pristanú viac mladším, subtilnejším a jednoduchším ženám, veľké perly nad 9mm sa hodia viac mohutnejším, starším a extravagantným dámam. Náhrdelník z 5mm perál veru nevyzerá dobre na mohutnejšej prezidentke. Farby šperkov vyberáme aj podľa typu ženy (bruneta, blondína), ale aj farby pleti. Tmavším typom pristanú viac tmavé farby šperkov, blondínam zas bledšie. Bielymi perlami ale nikdy nič nepokazíte. Pri výbere šperku netreba zabudnúť ani na farbu svojho "šatníka". Modrý kostým s rubínmi nikoho nenadchne:-)

Pri výbere šperkov sa treba riadiť aj aktivitou, pri ktorej budú využívané. Nápadnejšie šperky vyberieme na plesy a párty, jemnejšie na promócie a stužkové slávnosti. Maminy by si mali dať pozor pri výbere náušníc a náhrdelníkov keď sa venujú svojim bábätkám.

Náušnice sú najvšednejší a najžiadanejší šperk, pretože sa dajú nosiť stále a neprekážajú napr. pri práci, alebo športe. Ľudia si ich aj najskôr všimnú, pretože sú v najtesnejšej blízkosti tváre. Podľa typu tváre náušnice budete aj vyberať. Pre okrúhly typ tváre vyberte dlhšie visiace náušnice, ktoré tvár opticky predĺžia. Pre podlhovastú tvár sa hodia skoro všetky druhy náušníc. Vyhnite sa iba podlhovastým visiacim náušniciam. Pre trojuholníkovú tvár sa hodí takisto množstvo tvarov a typov náušníc. Vyhnite sa tým, ktoré zdôraznia typ tváre - trojuholníkom. K hranatej tvári sa hodia jemnejšie a oblejšie tvary náušníc, ktoré zjemnia ostré obrysy.

Prstene sa musia vyberať podľa čísla. U nás platí, že veľkosť prsteňa je dĺžka obvodu v milimetroch. Najmenej rizikové je kúpiť nový prsteň darovanej osobe podľa prsteňa staršieho (choďte s ním do klenotníctva, kde Vám ho odmerajú a povedia presnú veľkosť). Ak kupujete prsteň pre seba cez e-shop a neviete veľkosť, postupujte nasledovne:
Je dôležité, aby vaše ruky mali normálnu teplotu tzn. aby neboli príliš teplé alebo studené, čo môže zapríčiniť, že za normálnych okolností prsteň bude veľký alebo malý.

1.spôsob:

Na zmeranie vnútorného obvodu (v mm)  za pomoci papierového pásika budete potrebovať tenký prúžok papiera (alebo špagátik) a pravítko. Z papiera vystrihnite dlhší kúsok asi 3 mm široký a obtočte okolo prsta (bližšie ku kĺbu), ktorý chcete odmerať . Miesto, kde sa papierik prekrýva označte.  Odmerajte pravítkom dĺžku papierika medzi začiatkom a urobenou značkou . Veľkosť (v mm) zodpovedá veľkosti prsteňa napr. dĺžka 57 mm zodpovedá prsteňu veľkosti  57. Ak máte väčšie kĺby, treba brať ohľad na to, aby Vám prsteň prešiel cez kĺb, ak máte pochybnosti o veľkosti vždy je lepšie ísť o veľkosť vyššie ako nižšie.

2.spôsob:

Použite na zmeranie prsteňa, ktorý už nosíte. Pozor!  merajte vnútorný priemer prsteňa v desatinách milimetra (viď. obrázok) a jeho veľkosť môžete vynásobiť konštantou π = 3,1415

spôsob merania veľkosti priemeru prsteňa

Napríklad ak používate posuvné meradlo a  vnútorný priemer je napr. 17,2 mm, vašu veľkosť si vypočítate 17,2 x 3,1415 = 54,03. Veľkosť prsteňa je 54. Je dôležité aby ste merali na desatiny milimetra, pretože 1 mm na priemere znamená zmena veľkosti až 3 čísla. Prípadne môžete  použiť nasledujúcu tabuľku:

tabuľka na výpočet veľkosti prsteňa podľa vnútorného priemeru

Prípadne postupujte podľa tohto videonávodu: https://www.youtube.com/watch?v=FqX2YnJG9Jw
Nebojte sa perlové šperky nosiť. Sú čerešničkou na torte a urobia Vás ešte dokonalejšou aká ste.
 
© 2019 - www.perly.sk - All right reserved. - Created by Hore